ZASIŁEK STAŁY Przysługuje pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej lub osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli dochód jest niższy od kryterium dochodowego. Niezdolność do pracy z powodu wieku rozumie się poprzez ukończenie 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę. Całkowita niezdolność do pracy oznacza posiadanie umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności ustalonego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy przez orzecznika ZUS. Zasiłek stały ustala się w wysokości będącej różnicą między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej lub osoby pozostającej w rodzinie a posiadanym dochodem. Minimalna kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 100 zł miesięcznie i wyższa niż 1000 zł miesięcznie.
ZASIŁEK OKRESOWY Przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego
ZASIŁEK CELOWY Przyznawany jest w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej, min. na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego,drobnych remontów, napraw w mieszkaniu, kosztów pogrzebu. Zasiłek celowy może zostać przyznany w sytuacji, jeżeli dochód osoby lub rodziny nie przewyższa kryterium ustawowego. Wysokość zasiłku celowego ustalona jest w oparciu o wywiad środowiskowy określający sytuację życiową osoby lub rodziny oraz możliwości finansowe pomocy społecznej. Rodzinie albo osobie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego lub klęski żywiołowej lub ekologicznej, może być przyznany zasiłek celowy niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi.
Jest przyznawany w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy dochód przekracza kryterium dochodowe. Wysokość specjalnego zasiłku celowego nie może przekroczyć kwoty kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny.
WYNAGRODZENIE NALEŻNE OPIEKUNOWI Z TYTUŁU SPRAWOWANIA OPIEKI PRZYZNANE PRZEZ SĄD Wypłaca się w wysokości ustalonej przez sąd. Wynagrodzenie to obliczone w stosunku miesięcznym nie może przekraczać 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia.
|